Oregon High School Wrestling History

Past, Present and Future

Class 6A
Special District 1
at Westview Feb 15-16
Aloha
Beaverton
Century
Forest Grove
Glencoe
Grant
Hillsboro
Lincoln
Southridge
Sunset
West View 

Special District 2
at Oregon City Feb 15-16
Barlow

Canby
Centennial
Clackamas
David Douglas
Gresham
Lake Oswego
Lakeridge
Oregon City
Reynolds
West Linn 

 
Special District 3
at Tualatin Feb 8-9
McKay
McMinnville
McNary
Newberg
North Salem
South Salem
Sprague
Tigard
Tualatin
West Salem 

Special District 4
at Crater Feb 8-9
Crater
Grants Pass
North Medford
Roseburg
Sheldon
South Eugene
South Medford
Thurston 

Class 5A
Special District 1
at Sandy Feb 15-16
Liberty
Milaukee
Parkrose
Putnam
Sandy
Sherwood
St. Helens
Wilsonville 

Special District 2
at Marshall Feb 15-16
Benson
Cleveland
Franklin
Hermiston
Hood River Valley
Jefferson
Madison
Pendleton
Roosevelt
The Dallas/Wahtonka
Wilson 

 
Special District 3
at Corvallis Feb 15-16

Corvallis
Crescent Valley
Dallas
Lebanon
Silverton
South Albany
West Albany
Woodburn 

Special District 4
at Churchill, Feb 8-9
Ashland
Bend
Churchill
Eagle Point
Marshfield
Mountain View
North Eugene
Redmond
Springfield
Summit
Willamette 

Class 4A
Special District 1
at Scappoose Feb 16
Astoria
Banks
Estacada
Gladstone
Molalla
North Marion
Scappoose
Seaside
Tillamook
Yamhill-Carlton 

Special District 2 
at La Grande Feb 15-16
Baker
Crook County
La Grande
La Pinr
Madras
McLoughlin
Ontario
Ridgeway
Sisters 

 
Special District 3
at South Umpqua Feb 16
Brookings-Harbor
Douglas
Henley
Hidden Valley
Klamath Union
Mazama
North Bend
North Valley
Phoenix
Siuslaw
South Umpqua
Sutherlin 

Special District 4
at Philomath Feb 15-16
Cascade
Coquille
Cottage Grove
Elmira
Junction City
Newport
Philomath
Stayton
Sweet Home
Taft 

Class 3A
Special District 1
at Clatskanie Feb 15-16
Chemawa
Clatskanie
Colton
Corbett
De La Salle North Catholic
Gervais
Rainier
Scio
Warrenton 

Special District 2
at Jefferson Feb 15-16

Amity
Dayton
Harrisburg
Jeffesron
Pleasant Hill
Santiam Christian
Sheridan
Toledo
Willamina 

 
Special District 3
at Coquille Feb 15-16
Cascade Christian
Coquille
Creswell
Glide
Illionis Valley
Lakeview
Rogue River 

Special District 4
at Riverside Feb 16
Burns
Nyssa
Riverside
Vale 

Class 2A-1A
Special District 1
at Vernonia Feb 15-16
Knappa
Monroe
Neah-Kah-Nie
Nestucca
Siletz Valley
Triangle Lake
Vernonia
Waldport 

Special District 2
at Oakridge Feb 15-16

Crow
Glendale
Gold Beach
Lowell
McKenzie
Mohawk
Myrtle Point
North Douglas/Yoncalla
Oakland
Oakridge
Reedsport
Riddle 

 
Special District 3
at North Lake Feb 16
Bonanza
Central Linn
Chiloquin
Culver
Gilchrist
Hosanna Christian
North Lake
Santiam 

Special District 4
at Crane Feb 16
Adrian
Crane
Elgin
Enterprise
Grant Union
Hepper/Ione
Imbler
Irrigon
Joseph
Pine Eagle
Union/Cove
Wallowa